Vademecum

bilde

"VADEMECUM" gry w "Baśkę"

karty1

Oddając do dyspozycji zainteresowanym "VADEMECUM" gry w "Baśkę" moim zamiarem jest przybliżenie wszystkim bardzo zainteresowanym oraz mniej zainteresowanym bliższej wiedzy co to jest w ogóle ta "Baśka" a w szczególności skąd ostatnio stale wzrastająca jej popularność. Zakładając że nie ma grupy osób w ogóle nie zainteresowanych tą grą do bardzo zainteresowanej grupy zaliczyć należy tych co już posiedli tajniki gry i tych co są zainteresowani ewentualną
nauką. Dla tych pierwszych wszelkie tajniki gry nie stanowią żadnego problemu i dla nich jedynie może być interesującym sam przebieg turnieju dla ewentualnego późniejszego uczestnictwa w drużynowych rozgrywkach ligi "Baśki". Punktacja i jego sędziowanie, natomiast dla drugiej
grupy chętnych do nauki gry bardziej interesującym jest sama gra a pochodnym jej wyniki.
Niemniej jak w każdej grze jedno z drugim musi iść w parze.
Być może z wrodzonego zarozumialstwa podałem, iż nie istnieje grupa osób w ogóle nie zainteresowanych tą grą mam tu na myśli przede wszystkim te osoby, które nigdy nie zechcą się tej gry nauczyć ale nie daję wiary aby przynajmniej raz w rodzinie czy kręgu majomych tematu tego nie poruszyć. Ponieważ opiekę medialną na turniejami w mieście i powiecie lęborskim sprawuje redakcja "Echo Lęborka" a sponsorami nagród i wyróżnień jest Burmistrz Miasta a w rozgrywkach o randze powiatowej Starosta Powiatu niniejsze "vademecum" gry w "Baśkę" Im dedykuję.
Skąd takie zainteresowanie tą grą ? Odpowiedź jest prosta. Poza innymi imprezami odbywającymi się na terenie miasta turniejowa gra w "Baśkę" jest kolejną formą ciekawej rozrywki. Nieważnym jest czy to rozrywka czy sport ?
Ważnym jest, że gra ta, jest przednią zabawą. Tym bardziej, że grać w "Baśkę" może każdy bez względu na wiek, płeć, stan cywilny i sympatie. Gra w "Baśkę" nie dzieli lecz integruje.
Do wszystkich poczynań niezbędna jest pasja do działania tak jak pasjonatem gry w "Baśkę" jest piszący te słowa i autor "vademecum".
Gdy mamy do czynienia z grą w gronie rodzinnym lub towarzyskim odbywać się to może o każdej porze i w każdych warunkach.
Natomiast skoro mamy do czynienia z grami turniejowymi to tu muszą być spełnione niezbędne warunki takie jak sala, talie kart, sędziowanie i drobny poczęstunek w przerwach wielogodzinnego turnieju.
Jak dotychczas takim pasjonatem organizacji tej gry okazał się Mieczysław Kwidzyński szef stacji paliw "ARKADA" w Lęborku.
Oby jak najdłużej, lecz przy coraz zwiększonej ilości uczestników na o poszczególnych turniejach może okazać się iż sala którą dysponuje "ARKADA" może tych chętnych w końcu nie pomieścić tym bardziej, że już rozpoczęły się równoległe turnieje gry drużynow~, a to poza rozrywką zbliża nas do rywalizacji sportowej.


Póki co! TAK TRZYMAĆ!
 

Ryszard Górny
 

l. DLA KOGO JEST TA GRA?
 

Dla wszystkich zainteresowanych dobra zabawą, kontaktami towarzyskimi, rozrywką itp. czyli dla młodzieży i dorosłych dla kobiet i mężczyzn dla uczniów, studentów, robotników, rolników i inteligencji.
Dla wszystkich tych, którzy szukają w warnych chwilach odskoczni od codzienności życia, pragną nieco podnieść swój pozytywny poziom adrenaliny i chcą uczestniczyć w dobrej zabawie.


ll. CO TO JEST T A "BAŚKA"?
 

Prawdopodobnie nie doszukamy się opracowań na temat genezy tej gry, myślęjednak, że trafne stwierdzenie, iż wszystko zaczęło się na Kaszubach aby kolejno rozprzestrzenić się na inne rejony kraju szczególnie na Wielkopolsce i na Śląsku, lecz pod inną nazwą ( Śląsk -"Bacha", Wielkopolska – "Kopa" )
Podobno na Kaszubach jest to gra tak stara jak istnieją karty do gry. Tam grywało się i gra nadal całymi rodzinami i w różnych grupach społecznych.
W "Baśkę" grano również powszechnie dla zabicia czasu w pociągach w czasie dojazdu do i z pracy a także gra ta popularna była w kręgach sportowców-zawodników w trakcie dojazdu na zawody sportowe.
"Baśka" ta na przestrzeni czasu przechodziła kolejne modyfikacje, aby bardzo długo utrwalić obowiązujące do dzisiaj słownictwo ze szczególnym pietyzmem używania słowa "maśka" dla ówcześnie najwyższego w hierarchii trumfa. Dzisiaj gra ta przyjęła inne formy starszeństwa poszczególnych trumfów nad ,,maśką" która to w proponowanej formie gry jest drugim co do znaczenia trumfem.
Ale o tym w dalszym opisie.
Tak jak 'w każdą grę w karty można używać pieniądzy jako środka rozliczania się pomiędzy graczami czyli hazard i można także prowadzić rozliczenia w postaci zapisów. Do niedawna jednak" Baśka" była wyłącznie grą hazardową i w zależności od wysokości umówionych przed przystąpieniem partnerów go gry stawek poziom hazardu jest wysoki lub tylko symboliczny.
W ostatnim okresie ok. 20 lat popularność "Baśki" w szerszych kręgach spadła aby ze zdwojoną siła odrodzić się za sprawą mieszkańców Bytowa i okolic, gdzie zaproponowano i zorganizowano pierwsze turnieje tej gry i to już w formie rozliczeń nie hazardowych lecz w formie zapisów punktowych. Do tego momentu niepojętym było ten rodzaj rozliczeń a okazało się, że jest to możliwe, proste i ciekawe. Taki system rozliczenia gier indywidualnych daje możliwość stworzenia poszczególnych klas i lig sportowych zorganizowanych na wzór innych rozgrywek. Pierwsze próby już przyjęto
z dobrym skutkiem.
Wcale to nie oznacza jednak, iż w poszczególnych grach środowiskowych zrezygnowano z rozliczeń finansowych tym bardziej, że system rozliczeń pomiędzy uczestllikami gry nie ma najmniejszego wpływu na reguły i zasady gry.
Chociaż nigdy na przestrzeni lat nie spotkano przeciwllików gry w "Baśkę" ma ona również swoich sceptyków, którzy stawiająjedyny zarzut tej grze dziwiąc się, jak można osiągać tyle satysfakcji z gry w której uczestniczy zawsze czterech graczy dysponując jedynie szesnastoma kartami, często nazywając ją grą prymitywną. (Znane są gry pięcioma uczestnikami lecz jest to b. mało popularne i tego rodzaju grą nie będziemy się zajmować.)
Ich sceptycyzm wynika głównie z faktu, iż nie znany jest przypadek, że osoba tylko przyglądająca się tej grze tylko z tego faktu nauczyła się tej gry. Jest to prawie niemożliwe.
Sceptycyzm ten zmienia się po zapoznaniu się z zasadami gry i już po pierwszych próbach w jej uczestniczeniu.
Takiemu celowi właśnie ma posłużyć niniejsze vademecum jako początek zainteresowania się tą grą, a dalej już należy podjąć próbę gry i stopniowego przyswajania jej tajników. Zapewniam, iż nastąpi zmiana poglądu na tą grę i przyjęcie wniosku, że gra w "Baśkę" jest grą inteligentną. A dla zaawansowanych celem jest próba ujednolicenia zapisów punktowych, organizacji turniejów itp.

Na czym polega fenomen popularności tej gry? Przecież czterech uczestniczących graczy dysponuje tylko 16 kartami do gry. Odpowiedźjestjedna.
Spróbujcie zagrać a każdy sam się przekona!


III. Zasady gry i regulamin znajdują się na osobnych pod-stronach

haft 12